Yalnızlık Psikolojisi

yalnizlik psikolojisi

Yalnızlık Psikolojisi

Yalnızlık Psikolojisi Milyonlarca yalnız varken yalnızlıkta yalnız değilsiniz demektir. Çağımızın salgınlarından biride yalnızlıktır. Yalnızlığın başlama noktası insanlara olan güvensizliktir. Bu konuyla ilgili bazı ülkelerde bakanlık bile kurulmuştur. Yaşamların giderek küçüldüğü bu dönemde evlerin küçülmesi, yiyecek porsiyonların küçülmesi v.b her şeyin pratikleşmesi ve küçülmesine neden olmuştur. Ülkelerin nüfusu arttıkça bireyselleşmede artmaya başlamıştır. Daha açıklayıcı olmak gerekirse arkadaş edinme seçeneği arttıkça daha sık eleyici olmaya başlıyoruz. Ve sonucu yalnızlaşıyoruz.

Yalnızlık Psikolojisi ve Boşanmalar

Son zamanlarda artan boşanmalarda yeni neslin bireysel ebeveynleri örnek alması da gelecek nesillerin yalnızlığa alışmasına sebep olmaktadır. Çocuklar rol model alarak öğrenirler ve yetişkinlik hayatlarını çocukluk döneminde öğrendikleri ile şekillendirirler. Yalnız hissetmek yalnızlıkla yanı şey değildir. Kendini yalnız hissedenlerin hayatlarına bakıldığında evli oldukları bunun ispatıdır. Bir çok arkadaşı olan ve sosyal hayatına devam eden bireyde kendini yalnız hissedebilir. Yalnızlık hissinin ne zaman psikolojik rahatsızlık olduğunu ayırt etmek sosyal yaşamında ona getirdikleri yada eksilttikleri ile ilgilidir. İnsanların kendi tercihi olarak seçtiği yalnızlık kesinlikle bir problem değildir. Mizaç olarak yalnızlığı tercih eden bireyler bu durumdan şikayetçi olmazlar tam tersi mutlu olurlar kimi insan içinde yalnızlık rahatsızlık verici ve hayatını olumsuz etkileyici bir durumdur ki bu patolojik rahatsızlıklara sebep olur.

Yalnızlık Psikolojisi İle Nasıl Başa Çıkılır?

Peki yalnızlıkla baş etmek neden bu kadar zor ? İnsan beyninin çeşitli uyaranlara ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Uzun süre izole olan bireyler bilişsel kabiliyetlerinin köreldiğini hissederler. Çoğu zaman bu durum bir ceza olarak kullanılabilir. Toplumdan uzaklaştırma diğer insanlarla görüştürmeme halen uygulanan ceza yöntemlerindendir. Bu nedenle yalnız kaldığını düşünen bireyler cezalandırılmış hissine bürünmeleri bu düşüncenin bilinç altında yer almasından kaynaklanmaktadır. Yalnız kaldığımız zamanları düşünecek olursak kendimizi daha çok sorgulamaya başlarız ve düşüncelerimiz karmaşıklaşır.

Bu da yine kendimizi cezalandırıyoruz hissi ile duygularımızın çıkmaza girmesine sebep olur. Tabi yine internet kullanımını yönetebildiğiniz sürece. Eğer ki insanlara verilen her platforma bağlı yaşarlarsa yalnızlaşmalarına sebep olurken bu platformları aracı olarak kullananlar yalnızlıklarına da çare bulabilirler. Zamanı ve interneti iç içe kullanmak yerine interneti zaman içerisinde değerlendirmeleri gerekmektedir. Bir çok platformda yeni insanlarla sohbet ederek çevrelerini genişletebilir ve yeni insanlardan yeni fikirler öğrenebilirler. Yani yalnızlarla yalnızlıklarını paylaşanlar artık yalnız değillerdir. Sosyal destek ile yalnızlıktan kurtulabilirsiniz.

Chat Siteleri İle Yalnızlığa Son Vermek Mümkün mü?

Yalnızlık somut bir kavram olduğu için soyut olan sanal chat siteleri ile yalnızlığa son vermek maalesef mümkün değildir. Sadece can sıkıntısını gideren, kafa dağıtmak için ideal olan sohbet siteleri, geçici bir etki oluşturabilir. Bilgisayarı veya telefonu kapattığınızda, yahut siteden çıktığınızda yine yalnızsınızdır. Eğer durumunuzdan şikayetçiyseniz, yani hala yalnızlık psikolojisinin olumsuz etkileri ile karşı karşıyaysanız,  mutlaka konusunda uzman bir hekime görünmelisiniz.

 

Admin
makale yazarıMakale Yazarı :
like0 views okundu
kategoriKategori : Genel
yorumyorum yok
linkLink : Yalnızlık Psikolojisi
tag
Etiketler
Benzer Yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?