Tam Sohbet Odaları

Tam sohbet

Tam Sohbet Odalarında Anlık İletişim ve Mesajlaşma

Yüzlerce sohbet sitesine ev sahipliği yapan google sayfalarında tam sohbet veya İngilizce full chat gibi bir çok arama yapıldığını gözlemlemekteyiz. İnsanoğlu yapısı itibariyle yarım ve eksik hiç bir hizmeti veya bilgiyi sevmez, hep tam olsun ister. Tam sohbet arayışının altındaki temel neden de budur. Yarım yamalak yapılan sohbetlerden, sürekli akamete uğrayan chat ortamından kimseye bir fayda gelmez. Bu meyanda tam sohbet odaları, kullanıcıların anlık olarak birbirleriyle iletişim kurabildiği, mesajlar gönderebildiği sanal odalardan ibarettir. Global odalarda gönderilen yazılı mesajları, orada bulunan diğer kişiler de görebilir. Tam sohbet odalarına giren kişiler esrarengiz ve gizemli görünmek için anonim takılmaya ve birbirinden çarpıcı rumuzlar kullanmaya çalışırlar. Yurdumuzda kullanılan en yaygın sanal chat odalarına örnek Internet Relay Chat (IRC) dediğimiz sistemlerdir.

Siber.Net Tam Chat Odaları Ne Kadar Güvenlidir?

Farklı makalelerimizde de belirttiğimiz gibi, tam sohbet odalarına giren kullanıcıların hepsi aynı halis niyetlere sahip değildir. Bazen birbirlerine veri transferi yapmak veya dosya göndermek isteyen gençlere de ev sahipliği yapar. Bunun yanı sıra gençleri ve kadınları tuzaklarına çekmek, kirli emellerine alet etmek isteyen online chat avcıları da buralarda adeta pusuya yatmış vaziyette beklemekte, uygun anı kollamaktadırlar. Siber.Net sitesi görevlilerince her ne kadar belden alt, yoz ve cinsel muhabbetlere izin verilmese de, gözden kaçan ve takibin zorlaştığı anlar olabilmektedir. Buralarda metin tabanlı olarak yapılan yazılı cinsel sohbetler, kirli bir telefon görüşmesinin yazılı versiyonudur.

Sohbet Ortamı İçerisinde Devlet Eliyle Etkin Bir Kontrol Mekanizması Çalışıyor mu ?

Sohbet sitelerine giriş yapan insanlar arasındaki eğitim farklılıkları, yetiştirme tarzları, çevre faktörleri davranışlarına yansımaktadır. Buralarda devlet eliyle etkin bir asayiş ve denetim kontrolü yoktur. Bu nedenle online tehlikeler ve taciz, şiddet gibi eylemlerin yerinde incelenmesi için yasaların yeniden gözden geçirilmesi kanaatindeyim. 

Sohbet sitelerinde kendimiz, duygularımız, kişisel veya mahrem bilgilerimiz hakkında sürekli daha fazla bilgi vermemiz konusunda bir takım zorlamalar veya teşvikler olabilir. Bu bağlamda siber avcılar verdiğimiz bilgi ve doneleri dikkatlice inceleyip aleyhimizde kullanmak için son derece donanımlıdırlar. Böyle tuzaklara düşmemek için Askeri hiyerarşi içerisinde çok kullanılan ve benim en çok sevdiğim “Bilmesi Gereken Prensibi” kuralına göre hareket etmelisiniz. Yani chat odası içerisinde bulunan diğer kullanıcılara sadece bilmesi gereken kadar bilgi vermeli, hassas ve kişiye özel bilgilerinizi paylaşmamalısınız. 

Siber.Net Tam Sohbet Kural ve Kaideleri Nelerdir?

Siber.Net sitemizin chat odaları her ne kadar birbirinden bağımsız olarak yönetilse de, kurallar hemen  hemen birbirine benzer. Bu yüzden yazılı bir metin göndermeden önce iyice ölçüp tartmalısınız. Saldırgan, kaba, kırıcı, aşağılayıcı ve öteleyici davranışlar sitemizce hoş karşılanmamaktadır. Eğer kendinizden tam olarak emin değilseniz, chat sitemiz içerisinde dönen muhabbetlere katılmadan önce, ortamı gözetlemeli, kimin kimle ne konuştuğunu iyice anlamalı, sitemizin neyi hoş görüp neyi görmediğini iyice analiz etmelisiniz. 

Tam Chat Odalarımıza Gelen İnsan Profilleri

Chat sitemiz yapı itibariyle eski ve köklü bir site olduğundan, takılan insanlar genelde nazik ve ağırbaşlı insanlardır. Buna rağmen TROL olarak tabir edilen tipler de araya sızarak sağlıklı bir sohbet akışını kesintiye uğratmak için uğraş vermektedir. Fakat tecrübeli yönetim ekibimiz tarafından bu kişiler tespit edilerek süratle odalardan uzaklaştırılmaktadır. Eğer odada bulunan her hangi bir kullanıcı size rahatsızlık veriyorsa onu engelleyebilir veya oda görevlilerine şikayetinizi iletebilirsiniz.

[wpb-random-posts]

Admin
makale yazarıMakale Yazarı :
like0 views okundu
kategoriKategori : Chat
yorumyorum yok
linkLink : Tam Sohbet Odaları
tag
Etiketler
Benzer Yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?