Sohbet Bizim Mekan

sohbet bizim mekan

Sohbet Bizim Mekan Sizin

Bizimmekan Chat siteleri, internet ortamında siber buluşma yerlerinden biri haline geldi. 1990’lı yılların sonlarında oldukça popüler hale gelen Siber Net İnternet sohbetleri, sosyal paylaşım platformlarının bir pıtrak otu gibi çoğalması ve kullanıcılarının bu platformlara yönelmesi nedeni ile epey kan kaybetti. Neyse ki eski mynet chat müdavimlerinin kopardığı yaygaralar etkisini gösterdi ve sohbet odaları yine eski ihtişamlı günlerine yeniden dönmeye başladı. Yüzlerce kişinin birbirinden kilometrelerce uzakta olmasına rağmen, aynı sohbet ortamı içerisinde birbirlerine metin tabanlı sohbetler göndermesi, sohbet bizim mekanlarına olan alakayı da artırdı.

Sohbet Bizim Mekan Odalarının İşlevini Anlamak

Bu sessiz, sözsüz, bedensiz ilişkiler yumağının ne işe yaradığını sadece sohbet bizim mekan odaları içinde olan bireyler anlayabilir. Dışarıdan bakan ve ömründe hiç sohbet sitelerine uğramamış birisine mekanın özelliklerini ve sıcaklığını anlatmak deveye hendek atlatmaktan zordur. Çünkü insanoğlu yaradılış itibarı ile birlikte var olma sosyolojisine uygun olarak yaratılmıştır. Yani insan sosyal bir varlıktır, birbirinden ayrı dağlarda tepelerde yaşayamaz. Şehirlerin, kasabaların, köylerin, mahallerin varlığı da bu sosyal var olma duygusunun doğruluğunu ispat etmektedir.

Bizimmekan Chat Odaları İle Sosyalleşmek Mümkündür

Bu bilgiler ışığında gerçek hayattan sanal internet ortamlarına hızlı bir geçiş yapalım. Gerçekten sohbet siteleri sosyalleşme ihtiyacına ne kadar cevap veriyor? Sanal bir ortamda hep beraber bulunan kullanıcılar, birbirlerine bazı konularda yardım edebiliyor mu? Bunu yukarıda da söylediğimiz gibi sohbet bizim mekan odalarına giren kullanıcılara sormak daha doğru olur. Bana soracak olursanız, evet insan özünde sosyal bir varlıktır ve duygularını yansıtmak için illaki sesli veya bedensel iletişime ihtiyaç duymaz.

Yazılı Metin Sohbeti, Sözel Anlatımın Yerini Tam Olarak Tutmaz

Pek ala yazılı metin sohbeti ile duygu ve düşüncelerini karşı tarafa aktarabilir. Gerçi yazılı anlatım, hiç bir zaman sözlü anlatımın yerini tutamaz. Çünkü bir insana derdini sadece yazı ile anlatmaya çalışmak maharet gerektirir. Ben yaşım itibari ile yazılı sohbet ile duygularını en iyi aktarabilenlerden birisiyim. Bundan yaklaşık 30 sene önce bırakın cep telefonunu, ev telefonu bile sayılı evlerde vardı. O dönemlerde ben nişanlıydım, nişanlıma rengarenk kağıtlara yazdığım duygu ve düşüncelerimi anlatmaya çalışırdım.

Yani ben bu konuda oldukça antrenmanlıyım ve yazılı chat kültürüne son derece aşinayım. Fakat ilk defa chat sitesine giren bir kişi, sözlerini yazılı metine çevirmekte oldukça zorlanır, odada bulunan diğer bireylerin yazdıklarından pek bir şey anlamaz. Fakat uzun bir süre buralara girenler, neyi yapıp neyi yapamayacaklarını, diğer kullanıcıların izlenimlerini nasıl yönlendireceklerini veya kontrol edeceklerini iyi bilirler.

Popüler Konu Başlıkları

[wpb-random-posts]

Admin
makale yazarıMakale Yazarı :
like0 views okundu
kategoriKategori : Sohbet Odaları
yorumyorum yok
linkLink : Sohbet Bizim Mekan
tag
Etiketler
Benzer Yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?