Siber Alemde Sohbet

Siber Alemde Sohbet

Siber Alemde Sohbet

Siber alemde sohbet, siber chat yapmak için herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmanıza gerek yok. İRC protokolü üzerinden siber alemde sohbet edebilme imkanı her zaman mevcuttur. Nedir bu İRC diye soranları görünce cevaplayalım istedim. Yani İRC “İnternet Aktarmalı Sohbet” demektir. Bu İrc istemci programını Microsoft Windows üzerinden kullanıyorsanız bunun için yazılan Mirc Sicript programını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Siber Alemde Muhabbet  Etmenin Kuralları

Siber alemde sohbet oldukça kolaydır, çok fazla kasıntı kuralları bulunmamaktadır. Sohbet chat odalarında karşılaştığınız herhangi birinden bir şey isteyebilir veya yazabilirsiniz. Fakat elbette bunların da bir sınırı vardır. Kurallara uyulduğu taktirde ve site görevlilerinin ikaz ve uyarılarını dinlediğiniz taktirde. Gördüğünüz gibi Siber Alemde sohbet olsun, başka alemlerde muhabbet olsun, herhangi bir toplulukta veya meyhanede sohbet olsun bunun mutlaka bir ölçüsü, kuralı, şekli, usulü vardır. Bu nedenle sakin ve dingin zamanlarınızda siber alemde sohbet etmeniz daha kolaydır. Kafayı iyice yapıp güzelleştikten sonra sırf deşarj olmak için geliyorsanız, bu tam bir hatadır. Kimse sizin sarhoş olduğunuzu bilmek durumunda değildir veya sarhoşsunuz diye yaptığınız eylemleri, yazdığınız yazıları kulak ardı yapamaz, yutkunup sineye çekemez.

Siber Alem Chat Odasına Takılan İnsanların Özellikleri ve Muhabbet Şekilleri

Siber alemde birisi sizi rahatsız ediyorsa, engelleme seçeneğini kullanabilir, yahut oda görevlilerinden yardım ve destek talep edebilirsiniz. Türkiye’de bulunan İrc chat sitelerine takılan insanların çoğu oldukça iyi niyetli ve yardımseverdir. Bu nedenle yeni insanlarla tanışmanın en kolay yollarından birisi siber alemde muhabbet etmektir. Bir anda onlarca odaya bağlanır, hangi odada sohbet edeceğinizi bazen şaşırırsınız. Çünkü bütün odalar ağzına kadar kullanıcı ile doludur. Bizim burada oda diye tanımladığımız sanal odalara, İRC CHAT aleminde kanal derler. Her kanalın başında bir kare (#) işareti vardır. Eğer günlük hayatın gürültüsünden ve şamatasından bunaldıysanız, siber alemde sohbet etmek oldukça eğlenceli olabilir.

Kendinize uygun bir takma isim aldıktan sonra siz de bu alemde yerinizi alabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz rumuzu bir başkası kullanıyor olabilir. Bu nedenle sohbet odamıza girmeden önce kendinize benzersiz bir rumuz bulmaya gayret edin.

Admin
makale yazarıMakale Yazarı :
like0 views okundu
kategoriKategori : Chat
yorumyorum yok
linkLink : Siber Alemde Sohbet
tag
Etiketler
Benzer Yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?