Sanal Chat Siteleri

sanal chat siteleri

Sanal Chat Sitelerinin İnsan Yaşamı Üzerine Etkileri

Sohbet sitelerinde gereğinden çok fazla vakit geçiren insanlar, belli bir dönemden sonra yalnızlığın kollarında debelenmeye, ait oldukları sosyal çevreden uzaklaşmaya, akrabalarından ve arkadaşlarından kopmaya başlamaktadır. Bu sonucu çıkarttığımıza göre akla şu soru gelmektedir. Acaba gündelik hayatta öz güven sahibi olmayan, kendini anlatamayan, diğer bireyler tarafından itilip kakılan, hor görülen, aşağılanan veya azarlanan kişiler sanal chat siteleri içerisinde daha rahat mı hareket ediyorlar?.

Evet sevgili okuyucularım, yıllarını irc chat kültürüne vermiş, sohbet sitelerinin tozlu yollarında epey yürümüş biri olarak bu sorunun cevabını “Evet” olarak veriyorum. Şimdi şöyle diyebilirsiniz “Yahu Ne Biçim Adam, Soruyu Kendisi Soruyor, Cevabı Yine Kendisi Veriyor”

Sanal Chat Sitelerindeki İletişimle Kendini Avutan ve Kandıranlar

Güzel kardeşim benim yaşım 52 eğer senin farklı bir cevabın veya izahatın varsa buyur konunun altından yorum olarak fikrini beyan et ve tartışmaya başlayalım. Bazı arkadaşlar kendilerini rahatlatmak için şöyle diyor; “Efendim Ben Hem Sanal Chat Siteleri İçerisinde Çok Vakit Geçiririm, Hem de Aileme, Arkadaşlarıma, Sevdiklerime Daha Çok Vakit Ayırırım!”. Bana bak güzel kardeşim sen bu mavalları benim şapkama anlat.

Senin o geçtiğin yolları biz koşarak arşınladık. Sen farklı bir zaman diliminde yaşıyorsun da benim mi haberim yok? İnsanoğlu sadece kendini kandırır ve kendine kötülük yapar. İkinci soruyu sizlere soruyorum sevgili Siber.Net müdavimleri, aşırı internet kullanımı ve chat sitelerine olan bağlılığınız sizi yalnızlığa mı itti, yoksa kendinizi yalnız hissetmeniz nedeniyle mi siber chat sitesine sürekli geliyorsunuz?

İnsanoğlunun Bitmez Tükenmez Öğrenme ve Keşfetme İsteği

İnsanoğlu yaradılış (fıtrat) itibarı ile sürekli bir şeyleri öğrenme, keşfetme, araştırma gibi dürtülere sahiptir. Bu dürtülerine cevap verecek en kolay yol internet dünyasının ışıltılı sokaklarında, sanal chat sitelerinin büyülü dünyasında gezmektir.

İletişim ve Teknoloji bu kadar gelişmişken dünyayı kocaman bir köye benzetebiliriz. Gelişen teknoloji ve iletişim yüzünden insanların yakın çevresine, arkadaşlarına, sevdiklerine vakit ayıramaması kaçınılmaz bir gerçektir. Bu gerçekliğin sonucunda da zaten zayıf olan ilişkiler kopma noktasına gelmektedir.

İnternet Üzerinden Yapılan Elektronik ve Sesli Görüşmelerin, Yüz Yüze Görüşmeyle Aynı Kefeye Konulması

Bazıları görüntülü yapılan görüşmeleri dahi önemsemekte, bunu yüz yüze yapılan görüşmelerin yerine koymaktadır. “Ahmet Ben Akşam Whatsapp Üzerinden Huzurevindeki Annem İle Görüştüm” Aferim hayırlı evlat, türlü cefalarla çilelerle seni büyüten anneni Huzurevine mi yerleştirdin? Tabi bu konu ayrı bir tartışma konusu, daha sonra aile ile alakalı hassas konulara sitemizde yer vereceğiz.

Konuyu toparlamaya çalışalım, her evde bir bilgisayar, mobil telefon, laptop, internet bağlantısı olduğunu düşünürsek asosyal yaşam dediğimiz, diğer bireylerden kopuk bir yaşantı bizi her türlü sarmalamış. Sanal chat siteleri ayrı bir bağımlılık olarak karşımıza çıkıyor. Misafirliğe gidiyoruz aklımız sohbet sitesinde, yahu çaktırmadan bir girip bakayım kimler ne yazıyor?

Sanal Chat Sitelerinin Aşırı Kullanımının Türk Milleti Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Türk milleti olarak bizler aile, arkadaşlık bağları, örf ve adetlerimize son derece önem veririz. Bu nedenden dolayı teknolojik gelişmeler, sanal chat sitelerinin aşırı kullanımı, internete olan bağlılık, batı toplumlarına göre bizi daha çok yaralamaktadır.

Zaten batının istediği de budur, tankla, topla, tüfekle yapamadıklarını, örf ve adetlerimizi baltalayarak, inanç ve değerlerimizi zedeleyerek bizi istedikleri kıvama getirmişlerdir. Bunun neticeleri oldukça vahimdir, gittikçe artan bir asosyal yapı, gerçek dünyadan kopuk vaziyette yaşayan, sanal chat siteleri içerisinde kendisine ayrı bir dünya kurmuş beyni uyuşmuş bireyler.

Sanal Arkadaş Çevresi, Gerçek Arkadaşlığın Yerini Asla Tutmaz!

Bazı arkadaşlar kendilerini kandırmaya devam etmektedir. “Efendim Ben Sosyal Çevremi Genişletiyorum, Sosyalleşiyorum, Büyük Bir Arkadaş Kitlesine Sahibim” Seni gidi zavallı seni, sen bu şamatacı grubu gerçekten arkadaşın dostun mu sanıyorsun? Acil hastam var kana ihtiyacım var de, yahut çok zor durumdayım bana 100 lira ateşle de bakalım, çevrende kaç kişi kalacak? Sanal chat ortamı içerisinde kurulan dostluklar sence gerçek hayattakini tutar mı? Güzel kardeşim yol yakınken dön, ben sana sohbet sitelerine girme demiyorum, gir ama kendini kaptırma.

Bu Konu İle Alakalı Benzer Yazılar

[wpb-random-posts]

Admin
makale yazarıMakale Yazarı :
like0 views okundu
kategoriKategori : Chat
yorumyorum yok
linkLink : Sanal Chat Siteleri
tag
Etiketler
Benzer Yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?