Bitlis Sohbet

Bitlis Sohbet

Bitlis Sohbet Odaları

Bitlis sohbet odaları, Bitlis Chat siteleri açılarak faaliyete girdi. Şehir sohbet odaları kapsamında, iller bazında açmaya karar verdiğimiz sohbet odalarına bu gün bir yenisi daha eklendi. Evet Türkiye’nin doğusunda yer alan şirin ve küçük bir vilayetimizden yani Bitlis’ten sizlere seslenmekteyiz. İlimizin nüfusu son yapılan sayımlara göre yaklaşık 460 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Gezilip görülecek yerleri oldukça fazla, tam bir doğa harikası. Ayrıca insanları da bir o kadar sıcak ve içten, şehrin bazı bölgelerinde Peygamber Efendimizin (S.A.V.) soyundan gelen bazı aileler de yaşamını sürdürmektedir. Bu kadar girizgahtan sonra hep beraber bu ilimizin ilçeleri hangileri onlara da bakalım.

Bitlis’ in İlçeleri: Adilcevaz, Ahlat, Güroymak, Hizan, Mutki ve Tatvan’ dır.

Coğrafyası: Bitlis ilimiz oldukça sarp ve yüksek dağlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu dağların en önemlisi ve bilinenleri Nemrut ve Süphan dağlarıdır.

İklimi: Karasal iklimin hakim sürdüğü bu ilimizde, yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı olarak geçer.

Tarihçesi: Bir çok kişi Bitlis isminin nereden geldiğini merak etmektedir. Şehirde bulunan kaleyi yapan, Makedonya Kralı Büyük İskender’in komutanlarından “Bedlis” isminde bir komutan vardı. Şehrimizin ismi bu komutandan gelmektedir. Milattan önce 2000 yıllarına kadar uzanan Bitlis ilinde; Urartular, Asurlular, Medler, Persler, Makedonya Krallığı, Roma ve Bizans imparatorlukları hüküm sürmüştür.

Türkler 11’nci Yüzyılın başlarında Anadolu akınlarına büyük önem vermişlerdir. Bu akınlar esnasında en önemli konaklama yerlerinden birisi Bitlis ilimizdir. Bu tarihlerde büyük komutan Alpaslan ve ordularına da ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden Bitlis ilimiz, Türklerin Anadolu topraklarına ilerlemesinde çok önemli ve stratejik bir öneme haizdir. 1514 yılında tamamen Osmanlı Devletinin hakimiyetine geçmiş, 1929 yılında Muş ilimize bağlı bir İlçe iken, 1936 yılında vilayet olmuştur.

Bitliste Ne Yenir: Bitlis ilimize gidip te “Büryan Kebabı” yemeden gelen olursa şapkaları değişiriz. Yörenin en ünlü ve Uluslararası tescile sahip kebabıdır. Bu kebap Oğlak etinden yapılır ve Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında yenilebilir. Eğer uykunuzdan biraz feragat edebilirseniz sabahın beşinde “Avşor” isimli yemeği de yiyebilirsiniz.

Bitlis Chat Sitesi

Bitlis sohbet sitemize Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizden oldukça yoğun katılım olduğu gözlemlenmektedir. Çünkü Bitlis sohbet odaları son derece kaliteli ve nezih kişilerin avdet ettiği müstesna yerlerden birisidir.

Admin
makale yazarıMakale Yazarı :
like0 views okundu
kategoriKategori : Sohbet Odaları
yorumyorum yok
linkLink : Bitlis Sohbet
tag
Etiketler
Benzer Yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?