Ayaküstü Sohbet

ayakustu sohbet

Ayaküstü Sohbet Nedir Nasıl Yapılır?

Ayaküstü sohbet, aniden karşılaştığımız tanıdık insanlarla yaptığımız kısa ve içerik olarak zengin sohbetlere verilen isimdir. Çünkü adı üzerinde ayaküstü sohbette bir acelecilik vardır, taraflar mutlaka bir yerlere yetişme telaşındadır, vakitleri yoktur. Hemen hızlıca bir hal hatır sorulur, aile üyeleri hakkında bilgiler alınır. Bu sohbet türüne hemen her yerde rastlamak mümkündür. Apartman önlerinde, kaldırımda, caddede, parklarda, alışveriş merkezlerinde, marketlerde, lokantalarda v.s. yapılabilir.

Ayaküstü Sohbetin Faydaları Nelerdir?

Bu sohbetler bazen çok faydalı gelebilir, ummadık yararlar kazandırabilir. Örneğin pandemi nedeniyle işleriniz kesattır, çalıştığınız işten ayrılmışsınızdır, karşı komşunuz Asiye teyze ile sohbet ederken, belki onun tanıdıkları vasıtasıyla başka bir işe başlayabilirsiniz. Bu tarz örnekler çoğaltılabilir. Ayak üstü sohbetlerde ucu açık, kavramı geniş konulara (din, siyaset, politika) girilmez. Çünkü bu konuları konuşmaya hiç kimsenin vakti yoktur. Eğer böyle mevzuulara girerseniz, bunun adı sohbetten ziyade işkenceye girer. Dediğimiz gibi bu sohbet türünde hızlı ve faydalı konular konuşulur. Sohbetin bitimine müteakip nazikçe müsaade istenir ve her kes yoluna gider.

Ayaküstü Sohbet İle Sosyalleşmek Mümkündür

Bazılarına göre bu ayaküstü sohbet son derece basittir, dikkate almaz, “Aman Ahmet Abi İle Ben Ne Konuşayım” şeklinde düşünür bazıları. Fakat bizim basit gördüğümüz bazı durumlar sosyal aktivitelerimizin yanı sıra iş ve kariyer konusunda son derece faydalı olabilir. Örneğin işyerinde öğle tatilindesinizdir, yemeğinizi yediniz, çayınızı ve sigaranızı içerken kısım amiriniz de oradadır. Hemen yanına yaklaşarak “Efendim Ben Verdiğiniz İşi Şu Şekilde Yaptım, Sizin Başka Bir Fikriniz Var mıydı” şeklinde sormanız belki size kariyer konusunda yardımcı olacaktır. Ayaküstü sohbetler kısa ve sonuç alıcıdır, ne ev sohbetlerine benzer, ne de random sohbetlere benzer.

Ayak üstü Sohbet Yaparken Nezaket ve Ahlak Kurallarına Uyalım

Her sohbet şeklinde olduğu gibi, ayak üstü sohbetlerde nezaket kuralları oldukça önemlidir. Karşıdaki kişi bir şey anlatırken onu sallamadığınızı belirten sağa sola bakma hareketleri, uygunsuz beden dili, burun karıştırma, sırtını dönme v.s. bunlar son derece ayıp hareketlerdir. Kişi konuşurken eller göbeğin hemen altından bağlanmalı, baş hareketi ile onu dinlediğinizi belirtmelisiniz.  Ayaküstü sohbetlerde dedikodudan şiddetle kaçınılmalı, muallak ve anlaşılmayan yabancı menşeili kelimeler kullanılmamalı, karşı tarafın beyni sulandırılmamalıdır.

Ayak üstü Sohbet Ne Kadar Sürer?

Bir ayak üstü sohbeti azami 4 ile 8 dakika arasında sürebilir. Çünkü yukarıda da arz ettiğimiz gibi bu sohbet şeklinde kısa sorular, cevaplar ve anlatımlar vardır. Andersenden masal anlatır gibi uzun uzadıya anlatımlara girilmez. Lüzumsuz ve alakasız mevzulara girilip hedef saptırılmaz. Zaman son derece kıymetlidir. İnsanlarla başarılı ve etkili iletişim kurmanın yolu doğru zaman ve yerde, doğru kişi ile muhabbet etmektir. Siber sitesi olarak ayak üstü sohbetler konusunda tavsiyelerde bulunup, ipuçları vermeye çalıştık. Bir başka makalede görüşünceye değin, sağlıcakla kalınız.

Admin
makale yazarıMakale Yazarı :
like0 views okundu
kategoriKategori : Chat
yorumyorum yok
linkLink : Ayaküstü Sohbet
tag
Etiketler
Benzer Yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?